Tóg imperative 2nd person singular 'Tóg' (Take) is the root. verbal noun/gerund infinitive verbal adjective/past participle
  tógáil = taking tógáil = to take tógtha = taken  
  tense:           WISHING MOOD
person IMPERATIVE PRESENT PAST HABITUAL PAST FUTURE CONDITIONAL (SUBJUNCTIVE)
        I used to   I should/would/ I wish that I
  Take It! I take it. I took it. take it. I will take it. could take it. might take it.
               
POSITIVE (INDEPENDENT FORM OF THE VERB)  
1 Tógaim é. Thóg mé é. Thógainn é. Tógfaidh mé é. Thógfainn é. Go dtóga mé é.
2 Tóg é! Tógann tú é. Thóg tú é. Thógtá é. Tógfaidh tú é. Thógfá é. Go dtóga tú é.
3 Tógann sé/sí é. Thóg sé/sí é. Thógadh sé/sí é. Tógfaidh sé/sí é. Thógfadh sé/sí é. Go dtóga sé/sí é.
1 Tógaimid é. Thógamar é. Thógaimis é. Tógfaimid é. Thógfaimis é. Go dtógaimid é.
2 Tógaigí é! Tógann sibh é. Thóg sibh é. Thógadh sibh é. Tógfaidh sibh é. Thógfadh sibh é. Go dtóga sibh é.
3 Tógann siad é. Thóg siad é. Thógaidís é. Tógfaidh siad é. Thógfaidís é. Go dtóga siad é.
   
passive: Tógtar é. Tógadh é. Thógtaí é. Tógfar é. Thógfaí é. Go dtógtar é.
  (gan séimhiú)  
               
NEGATIVE (A DEPENDENT FORM OF THE VERB)  
1 Ní thógaim é. Níor thóg mé é. Ní thógainn é. Ní thógfaidh mé é. Ní thógfainn é. Nár thóga mé é.
2 Ná tóg é! Ní thógann tú é. Níor thóg tú é. Ní thógtá é. Ní thógfaidh tú é. Ní thógfá é. Nár thóga tú é.
3 Ní thógann sé/sí é. Níor thóg sé/sí é. Ní thógadh sé/sí é. Ní thógfaidh sé/sí é. Ní thógfadh sé/sí é. Nár thóga sé/sí é.
1 Ní thógaimid é. Níor thógamar é. Ní thógaimis é. Ní thógfaimid é. Ní thógfaimis é. Nár thógaimid é.
2 Ná tógaigí é! Ní thógann sibh é. Níor thóg sibh é. Ní thógadh sibh é. Ní thógfaidh sibh é. Ní thógfadh sibh é. Nár thóga sibh é.
3 Ní thógann siad é. Níor thóg siad é. Ní thógaidís é. Ní thógfaidh siad é. Ní thógfaidís é. Nár thóga siad é.
   
passive: Ní thógtar é. Níor tógadh é. Ní thógtaí é. Ní thógfar é. Ní thógfaí é. Nár thógtar é.
  (gan séimhiú)  
               
INTERROGATORY (A DEPENDENT FORM OF THE VERB)  
1 An dtógaim é? Ar thóg mé é? An dtógainn é? An dtógfaidh mé é? An dtógfainn é?  
2   An dtógann tú é? Ar thóg tú é? An dtógtá é? An dtógfaidh tú é? An dtógfá é?  
3 An dtógann sé/sí é? Ar thóg sé/sí é? An dtógadh sé/sí é? An dtógfaidh sé/sí é? An dtógfadh sé/sí é?  
1 An dtógaimid é? Ar thógamar é? An dtógaimis é? An dtógfaimid é? An dtógfaimis é?  
2   An dtógann sibh é? Ar thóg sibh é? An dtógadh sibh é? An dtógfaidh sibh é? An dtógfadh sibh é?  
3 An dtógann siad é? Ar thóg siad é? An dtógaidís é? An dtógfaidh siad é? An dtógfaidís é?  
   
passive: An dtógtar é? Ar tógadh é? An dtógtaí é? An dtógfar é? An dtógfaí é?  
  (gan séimhiú)  
               
THAT / THAT NOT (A DEPENDENT FORM OF THE VERB)  
  go / nach .... gur / nár .... go / nach .... go / nach .... go / nach ....  
1 dtógaim é. thóg mé é. dtógainn é. dtógfaidh mé é. dtógfainn é.  
2   dtógann tú é. thóg tú é. dtógtá é. dtógfaidh tú é. dtógfá é.  
3 dtógann sé/sí é. thóg sé/sí é. dtógadh sé/sí é. dtógfaidh sé/sí é. dtógfadh sé/sí é.  
1 dtógaimid é. thógamar é. dtógaimis é. dtógfaimid é. dtógfaimis é.  
2   dtógann sibh é. thóg sibh é. dtógadh sibh é. dtógfaidh sibh é. dtógfadh sibh é.  
3 dtógann siad é. thóg siad é. dtógaidís é. dtógfaidh siad é. dtógfaidís é.  
   
passive: dtógtar é. gur / nár tógadh é. dtógtaí é. dtógfar é. dtógfaí é.  
      (gan séimhiú)